Prevence sociálně patologických jevů
Cílová skupina předškolní a mladší školní děti
- Prevence násilí a šikany, prevence dětských úrazů
- První krůčky k lidským právům – zaměřeno na multikulturní společnost
Tyto preventivní programy jsou založeny na interaktivní přednáškové činnosti spojené s použitím pracovního sešitu. Ústřední postavičkou pracovních sešitů je pan Pozorníček. Tělo této postavičky je tvořeno z výstražných symbolů, vykřičníku a označení vysokého napětí, od této skutečnosti se odvíjí jméno postavičky (symbol vykřičníku je podvědomě spojen s pokynem POZOR, stejně tak výrazná červená barva). Pan Pozorníček se stává průvodcem dětí a pomocníkem lektora. Dětem nenásilnou formou vysvětluje a učí základní pravidla bezpečného chování, osvětluje pojem násilí a šikany i podává základní informace o lidských právech.
Cílová skupina starší školní děti a adolescenti
Cílovou skupinou tohoto projektu jsou žáci druhého stupně základních škol, dále pak žáci prvních ročníků středních odborných škol a středních odborných učilišť. Preventivní aktivity budou spočívat v přednáškové činnosti doplněné power-pointovými prezentacemi a metodickými hrami. Školská zařízení si budou moci vybrat jednotlivé tematické okruhy či celý blok přednášek.
- Vzdělávaní k lidským právům
Vzdělávaní k lidským právům
Tento program se zaměřuje na zvýšení povědomí žáků 2 stupně ZŠ o problematice lidských práv. Cílem tohoto projektu je přijetí individuální i skupinové odpovědnosti za osud svůj i společnosti. Většina států světa selhává v ochraně lidských práv svých občanů. Proto je nutné, aby každému člověku záleželo na dodržování práv ostatních lidí - ať už ve vlastní zemi nebo kdekoliv na světě.
Tematické okruhy přednášek:
1. Obecně o lidských právech
- Co jsou lidská práva
- Kategorie lidských práv
- Všeobecná deklarace lidských práv
- Legislativní postavení lidských práv
2. Lidská práva uprchlíků
- Práva a životní podmínky uprchlíků
- Základní termíny týkající se uprchlíků
- Ekonomické, politické tlaky, které ovlivňují praxi při udílení azylu
- Uprchlíci a migranti v České republice a ve světě
3. Lidská práva žen
- Domácí násilí
- Obchod se ženami
- FGM - ženská obřízka
- Vražda ze cti, ukamenování
- Otroctví
- Ozbrojené konflikty a ženy
4. Lidská práva dětí
- Úmluva o právech dítěte
- Dětští vojáci
- Práce dětí
5. Holocaust a genocida
- Co je holocaust a genocida
- Druhá světová válka
- Koncentrační tábory
- Genocidy 20. Století
Prevence xenofobie a rasismu
Na základě změn ve střední a východní Evropě po roce 1989 vznikly nepochybně příznivější podmínky pro celkové zlepšení mezilidské a interkulturní komunikace, přesto se však v naší společnosti začaly ve větší míře objevovat dříve potlačované předsudky, které v mnoha případech přehlížejí humanistické hodnoty a oprávněné lidské a občanské nároky jedinců i společenských skupin. Znalost pojmů, historických a sociologických aspektů této problematiky, stejně tak jako příklady z praxe policistů jsou nezbytné pro vytvoření multikulturní společnosti 21 století.
Holocaust živá paměť
Tento vzdělávací program volnou formou doplňuje vzdělávání k lidským právům, prevenci xenofobie a rasismu, ale také besedy na téma: extrémismus. Preventivní program Holocaust živá paměť se zakládá na virtuální prohlídce koncentračního tábora Mauthausen a vyprávění autentických příběhů obětí holocaustu. Besedy jsou doplněny bohatým obrazovým materiálem.
Extrémismus
Díky vzrůstající radikalizaci názorových postojů společnosti je nutné zvýšit povědomost o historických, kulturních a sociálních aspektů radikálního myšlení. Zvláště pak u osob ve věku 15 – 20 let, která dle výzkumů nejvíce inklinují k radikalizaci svých postojů k minoritám společnosti. Tento program si klade za cíl dodat faktické informace a dát posluchačům možnost rozhodnout se jakým směrem se budou ubírat jejich životní postoje. Doporučujeme tento program spojit s přednáškou Holocaust živá paměť.